Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbrodnia zamachu na majestat Rzeczypospolitej

21 grudnia 2022 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
Ceremonia pogrzebu prezydenta Gabriela Narutowicza. Kondukt żałobny z trumną na placu Zamkowym zmierza do katedry św. Jana, 22 grudnia 1922 roku.
autor zdjęcia: Carl Fernstaedt/ullstein bild via Getty Images
źródło: Rzeczpospolita
Ceremonia pogrzebu prezydenta Gabriela Narutowicza. Kondukt żałobny z trumną na placu Zamkowym zmierza do katedry św. Jana, 22 grudnia 1922 roku.

Zamach na osobę sprawującą urząd prezydenta może być początkiem destabilizacji kraju.

Setna rocznica zamachu na życie prezydenta RP Gabriela Narutowicza skłania do przybliżenia roli, jaką odgrywa prawo karne w przeciwdziałaniu takim tragicznym wydarzeniom.

W trakcie historycznego rozwoju regulacje prawa karnego powszechnie zapewniały panującemu (władcy, głowie państwa) najwyższy poziom ochrony. Wynikało to z przekonania, że w ten sposób są chronione nie tylko przynależne takiemu podmiotowi osobiste dobra prawne, jak jego życie, zdrowie czy cześć, ale przede wszystkim wartości zbiorowe, które on uosabia, takie jak państwo, ustrój, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne.

Na świecie i w kraju

Najpoważniejsze zamachy skierowane przeciwko panującym przybierały zwykle postać zabójstw, a ich następstwem było zakłócenie funkcjonowania państwowa oraz krwawe wojny domowe i obce interwencje. W XX w. do najgłośniejszych zamachów, które wstrząsnęły społecznością międzynarodową, należały zabójstwa: arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 r. w Sarajewie, króla Jugosławii Aleksandra I Karadziordziewicia w 1934 r. w Marsylii, Johna F. Kennedy’ego w 1963 r. w Dallas.

Również historia naszego kraju naznaczona jest zabójstwami władców. Z rąk zamachowców życie stracili: Bezprym, najstarszy syn Bolesława Chrobrego, Mieszko Bolesławowic, Leszek I Biały, Przemysł II. W okresie I Rzeczypospolitej jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12451

Wydanie: 12451

Spis treści
Zamów abonament